22nd gru2016

KSSN 15 – Dobre praktyki uczelnianego wsparcia

Dodane przez Anna Lulek

Drodzy Czytelnicy!

Z przyjemnością oddajemy w Wasze ręce kolejny numer „Krakowskiego Semestralnika Studentów Niepełnosprawnych”.
W tym numerze chcemy przedstawić Wam dobre praktyki wsparcia studentów z niepełnosprawnościami, które wypracowane zostały na polskich uczelniach. Przeczytacie o tym jak ośrodki akademickie realizują swoje zadania i jakich podejmują się wyzwań, w szczególności poprzez działalność Biur ds. Osób Niepełnosprawnych. A wszystko po to, by umożliwić osobom z niepełnosprawnościami zdobycie wykształcenia na poziomie wyższy. I nie chodzi tu o ułatwianie, lecz o stwarzanie MOŻLIWOŚCI studiowania.
Zapraszamy do lektury 🙂

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego ze środków PFRON

 

Dobre praktyki uczelnianego wsparcia

Okładka KSSN 15 – Dobre praktyki uczelnianego wsparcia

 

KSSN 15 PDF

KSSN 15 PJM

19th sie2016

KSSN 14 – Nowe technologie a niepełnosprawność

Dodane przez Anna Lulek

Drodzy Czytelnicy!

Mamy dla Was kolejny numer naszej gazety! Temat przewodni tego numeru to „Nowe technologie a niepełnosprawność”. Podsumowujemy konferencję, która odbyła się w kwietniu w ramach IX Krakowskich Dni Integracji. Zobaczycie sami, jakie możliwości stwarzają dziś nowoczesne technologie w przezwyciężaniu barier przestrzennych, komunikacyjnych i społecznych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Semestralnik tradycyjnie relacjonuje dla Was najważniejsze w środowisku osób niepełnosprawnych wydarzenia ostatnich miesięcy – naukowe, integracyjne oraz budujące świadomość społeczną. Zapraszamy do lektury 🙂

Śledźcie nasz fanpage, aby być na bieżąco!

 

KSSN 1(14)/2016

Okładka KSSN 14 – „Nowe technologie a niepełnosprawność”

 

KSSN 14 PDF

KSSN 14 PJM

19th lip2016

AKADEMIA ŻYCIA zwiększa apetyt na życie

Dodane przez Joanna Szpak

Samodzielne mieszkanie, ciekawa praca, niezależność, dalekie podróże i szczęśliwe życie – marzą o tym wszyscy ludzie. Szczególnie mocno marzą o tym osoby, które utraciły sprawność w ciągu swojego życia i poruszają się na wózku. Muszą nauczyć się wszystkiego od początku… Mogą to zrobić przyjeżdżając na pół roku do mieszkań treningowych w Koninie i biorąc udział w intensywnych zajęciach oferowanych w ramach Akademii Życia. Projekt realizowany jest przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w latach 2013 – 2018.  

Do Akademii przyjeżdżają osoby z niepełnosprawnością ruchową w wieku 18-25 lat, które są zależne od innych ludzi. Tutaj uczą się samodzielności, uruchamiają motywację do działania i rozwijają swoje mocne strony. Absolwenci Akademii, jak sami mówią, nabierają wiatru w żagle, nie boją się wyzwań i zaczynają układać sobie życie „po swojemu”. Niepełnosprawność nie jest już przeszkodą w stawianiu i realizacji celów!

Regularne zajęcia na basenie poprawiają sprawność uczestników.

Dla osoby, dla której nawet podniesienie kubka jest trudne, Akademia Życia jest prawdziwym wyzwaniem. Mam ponad 70% porażonego ciała i samo utrzymanie równowagi jest pewnego rodzaju zwycięstwem. Jestem przyzwyczajony do pracy nad sobą i bardzo wiele nauczyłem się w Akademii: umiem zakładać buty, szybciej się ubieram, samodzielnie korzystam z toalety i wiele więcej… to dzięki treningom. Najważniejsze jednak jest to, że mam stałą pracę, realizuję się zawodowo i wykorzystuję wiedzę zdobytą podczas studiów. Mam też możliwość uprawiania sportów: basen, koszykówka (choć nie mogę grać, to uczestniczę w treningach), aktywna rehabilitacja. Jest wiele dróg, gdzie mogę jeździć specjalnie przystosowanym rowerem –  podkreśla Mateusz, który od blisko dwóch lat pracuje w sklepie medycznym jako doradca klienta.

Jak działa Akademia Życia?

Uczestnicy projektu przyjeżdżają do Konina na 6 miesięcy. Mieszkają w przystosowanych do ich potrzeb mieszkaniach treningowych przy ul. 3 maja 1-3 w Koninie. Jednorazowo w dwóch mieszkaniach mieszka 6 – 8 osób. Każdy z uczestników realizuje indywidualny plan dostosowany do stopnia sprawności, predyspozycji umiejętności, kompetencji i zainteresowań. Plany te zawierają: treningi samodzielności (np. w wykonywaniu czynności dnia codziennego, poruszania się środkami komunikacji miejskiej, przyrządzania posiłków, sprzątanie), udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji (na sali gimnastycznej, na basenie i w plenerze), spotkania z własnym coachem, który dobiera i kieruje szkoleniami zawodowymi uczestnika, a także, dodatkowo, naukę języków obcych i pomoc psychologa. Najbardziej aktywni uczestnicy Akademii Życia odbywają półroczne, płatne staże zawodowe (zdalne lub w wybranym mieście). Udział w projekcie jest bezpłatny dzięki finansowaniu przez duńskie Fundacje VELUX. Po przyjeździe do Konina, uczestnicy we własnym zakresie organizują sobie jedynie wyżywienie.

Regularne zajęcia na basenie poprawiają sprawność uczestników.

Jak się zgłosić do Akademii Życia?

Wystarczy wejść na stronę http://www.akademiazycia.org/ w zakładkę O Akademii/ rekrutacja i wypełnić krótki elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Zgłosić można się w każdej chwili. Do 2018 roku do Konina przyjadą jeszcze trzy grupy uczestników.

Szkolenie komputerowe dla uczestników trzeciej grupy Akademii Życia

Przekraczanie własnych granic

Z Polski docierają do nas wiadomości od uczestników poprzednich edycji Akademii – Natalia obroniła pracę magisterską w temacie turystyki osób niepełnosprawnych. Monia po stażu została zatrudniona i jest moderatorem dużego forum internetowego. Patrycja pracuje jako grafik – freelancer i rozpoczęła studia na kierunku zarządzanie! Eryk pracuje dla firmy z branży IT z Gdańska, gdzie odpowiada za tworzenie opisów produktów i wprowadzanie ich na stronę internetową, a Karolina zakończyła staż i została zatrudniona – wykonuje precyzyjne prace chałupnicze.

Każdego dnia uczestnicy Akademii Życia odkrywają, że mogą osiągać znacznie więcej. Wierzą, że samodzielność to gwarancja niezależności. Rozwijając się zdobywają pewność siebie i odwagę do podejmowania nowych wyzwań i przekraczają granice, które dotąd były poza ich zasięgiem…

Arek (z lewej) i Eryk działają w kuchni! Eryk, mimo niesprawnych rąk może samodzielnie kroić różne produkty dzięki specjalnemu wynalazkowi – desce z gwoździami!

Akademia Życia

/ Start up for young disabled people to 5-letni (2013-2018) ogólnopolski projekt, którego celem jest usamodzielnienie w codziennych czynnościach życiowych i aktywizacja społeczno-zawodowa 50 młodych osób (18-25 lat) z niepełnosprawnością narządu ruchu, głównie po urazach rdzenia. Projekt realizowany jest przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina (KRS 0000 197058) oraz dzięki wsparciu duńskich Fundacji VELUX i Miasta Konin. Więcej na: www.akademiazycia.org

Autor tekstu: Olga Janaszek -Serafin
(Fundacja PODAJ DALEJ)
Zdjęcia: archiwium autora

08th cze2016

XIII OSSN – ZAPROSZENIE

Dodane przez Joanna Szpak

Szanowni Państwo!

Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych AGH przy współpracy ze zrzeszeniami innych krakowskich uczelni, już po raz 13 organizuje Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Niepełnosprawnych w Krakowie (https://www.facebook.com/OSSN.Krakow)

w terminie 1-3 lipca 2016 r.

Temat przewodni wydarzenia to
„Nowe technologie a niepełnosprawność”

Celem Spotkania jest pokazanie możliwości, jakie stwarzają nowoczesne technologie w przezwyciężaniu barier przestrzennych, komunikacyjnych i społecznych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu proszone są o uzupełnienie kwestionariusza    https://docs.google.com/forms/d/1zzHjWxtJAGdubuAmlgpUWtYRO_1hfap_dLDpXaJGSRE/viewform?c=0&w=1

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się pod adresem https://www.facebook.com/events/1729424027341019/

Zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca! 🙂

Nie może Was zabraknąć! 🙂

Pozdrawiamy i zapraszamy!
Organizatorzy XIII OSSN

20th kw.2016

POSZUKIWANI STAŻYŚCI!

Dodane przez Joanna Szpak

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego i Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH  zapraszają dorosłe osoby niepełnosprawne do uczestnictwa w Projekcie „Staż w administracji publicznej drogą do zatrudnienia na otwartym rynku pracy”.

Kończysz naukę lub właśnie ją skończyłeś?
Chcesz znaleźć ciekawą pracę?
Nie wiesz, jak zabrać się do jej skutecznego szukania?
Chcesz zdobyć dodatkowe kwalifikacje?
Potrzebujesz nauczyć się czegoś, czego wymagają pracodawcy?
Chcesz spróbować swoich sił w pracy podczas stażu i zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe?

Okres realizacji Projektu: 01.04.2016r. – 31.03.2017r.

Udział w Projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Nie bądź bierny – skorzystaj, zwiększ wiedzę i kompetencje, zdobądź doświadczenie podczas stażu, wejdź na rynek pracy.

Rekrutacja do Projektu rusza już 1 kwietnia 2016r. – liczba miejsc jest bardzo ograniczona.

Czemu służy Projekt?

• zapewnieniu kompleksowego wsparcia dla osób niepełnosprawnych, mającego na celu ich skuteczne wejście na rynek pracy,
• udostępnieniu grupowych i indywidualnych zajęć, rozwijających kompetencje zawodowe i społeczne, w tym szkoleń zawodowych z rynku kompercyjnego,
•  zdobycie doświadczenia w miejscu pracy dzięki trzymiesięcznemu, płatnemu stażowi.

Z czego możesz skorzystać?

• z indywidualnego wsparcia coacha, pomagającego ukierunkować i zoptymalizować wysiłki, zmierzające do znalezienia i podjęcia pracy,
• z indywidualnych i grupowych konsultacji z zakresu doradztwa zawodowego, prawa dot. niepełnosprawności, pracy, możliwości uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia i innych,
• z warsztatów umiejętności miękkich i twardych,
• z pomocy asystenta wspierającego podczas uczestnictwa w Projekcie,
• ze specjalistycznych kursów zawodowych z otwartego rynku (komercyjnych), dopasowanych do indywidualnych potrzeb (50% uczestników),
• z trzymiesięcznego, płatnego stażu, realizowanego przede wszystkim w jednostkach administracji publicznej (90% uczestników).

Jakie są warunki uczestnictwa?

• motywacja do nauki i znalezienia w przyszłości ciekawej pracy,
• brak zatrudnienia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej – w dniu przystąpienia do Projektu i na dzień 01.04.2016r.,
• wiek aktywności zawodowej,
• posiadanie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności,
• przejście procesu rekrutacji do Projektu,
• pierwszeństwo w kwalifikacji do Projektu będą miały osoby, które w ciągu maksymalnie 12 miesięcy od przystąpienia do Projektu kończą naukę lub w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed przystąpieniem do Projektu ją zakończyły.

Informacji na temat Projektu udziela Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH ul. Reymonta 17/10
30-059 Kraków tel./fax +48 12 622 26 04 e-mail: bon@agh.edu.pl

23rd mar2016

Kurs Wychowawcy Kolonii – ZAPROSZENIE

Dodane przez Joanna Szpak

Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Fundacja Ku Przyszłości zapraszają na:

KURS WYCHOWAWCY KOLONII

Kurs jest organizowany według nowych przepisów MEN, na podstawie zgody wydanej organizatorom przez Kuratorium Oświaty w Krakowie

Kurs obejmuje cztery spotkania:

07.04.2016 w godzinach 16:00 – 21:00

08.04.2016 w godzinach 16:00 – 21:00

09.04.2016 w godzinach 9:00 – 18:00

10.04.2016 w godzinach 9.00 – 18:00

Odpłatność: 100 zł.

  • Kurs kończy się egzaminem  z wiedzy zdobytej podczas zajęć.
  • Uczestnicy otrzymują certyfikat ukończenia Kursu uprawniający do pełnienia funkcji wychowawcy wypoczynku
  • Kurs zostanie uruchomiony przy zebraniu odpowiednio licznej grupy uczestników.

Zgłoszenia proszę kierować do dnia 4 kwietnia 2016 maja na adres: kurswychowawcy2016@gmail.com

ZAPRASZAMY!!!!

21st mar2016

Posiedzenie Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych

Dodane przez Joanna Szpak

Komisja ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych jest ciałem doradczym dla prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w sprawach dotyczących wsparcia edukacyjnego dla studentów z mniejszymi szansami. W dniu 18 marca br. Komisja obradowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w siedzibie Działu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Posiedzeniu przewodniczył prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania, który otwierając spotkanie zwrócił uwagę na to, iż w Polsce uczelnie bardzo aktywnie wspierają osoby z różnorodnymi niepełnosprawnościami i problemami psychicznymi lub adaptacyjnymi w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. Teraz jest jednak ważne, aby te wysiłki w jakiś sposób standaryzować z poszanowaniem różnorodności i autonomii wśród uczelni.

Członkowie komisji to kierownicy jednostek odpowiedzialnych za opracowywanie i wdrażanie programów mających na celu zwiększenie dostępu do kształcenia na poziomie wyższym. Uczelnie wchodzące w skład Komisji:

  • Uniwersytet Jagielloński reprezentowany przez Kierownika Działu ds. Osób Niepełnosprawnych mgra Ireneusza Białka
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie reprezentowany przez Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych prof. UEK dr hab. Janinę Filek
  • Akademia Górniczo-Hutnicza reprezentowana przez Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych prof. AGH dr hab. Barbarę Gąciarz
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie reprezentowany przez Koordynatorkę Zespołu ds. Studentów Niepełnosprawnych mgr Katarzynę Skalską
  • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu reprezentowany przez Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych mgra Romana Dudę
  • Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach reprezentowany przez Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych mgr Beatę Gulati
  • Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie reprezentowana przez Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych mgr Magdalenę Gorzak
  • Politechnika Warszawska

 

KSARP1_edit

image015

image031

18th mar2016

„Rozwiązywanie konfliktów” – dodatkowy termin!

Dodane przez Anna Lulek

Droga Studentko, Drogi Studencie,

Mamy dla Ciebie propozycje nie do odrzucenia. Chcemy zaproponować Ci udział w warsztatach radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Niestety obecnie, także w środowisku akademickim, takie sytuacje towarzyszą nam na co dzień. Może warto więc dowiedzieć się jak je rozwiązywać.

Zapraszamy więc Ciebie do udziału w kolejnych bezpłatnych warsztatach realizowanych w ramach Międzyuczelnianego Centrum Wsparcia Psychologicznego. Tym razem pt. „Rozwiązywanie konfliktów; warsztaty radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Taka tematyka jest rezultatem ankiety przeprowadzonej przed wakacjami, z której wynika, że temat ten jest dla Was wyjątkowo interesujący.
W programie:
• Teoria konfliktu w pigułce
• Moje cechy osobowości, które mogą być pomocne w rozwiązywaniu konfliktu
• Techniki konstruktywnej komunikacji
• Praktycznie ćwiczenia
• Ciemna strona księżyca – czyli wewnętrzne korzenie zewnętrznego sporu

Warsztaty adresowane są do wszystkich zainteresowanych własnym rozwojem.

Osoba prowadząca: Małgorzata Kulawik; psycholog, psychoterapeutka w trakcie szkolenia, na co dzień pracująca w konwencji Gestalt, założycielka Ośrodka Rozwoju i Terapii „Do Źródła”.

Warsztaty odbędą się 8 kwietnia 2016 (piątek) w godzinach 11:30 – 15:30 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie – ul. Rakowicka 27. Sala 055 pawilon B

Informacje na temat zapisów można znaleźć w BONach i na stronach www BONów: AGH, PK, UEK, UP, UPJPII i UR.

 

Koniecznym jest przesłanie lub dostarczenie osobiście uzupełnionego krótkiego formularza zgłoszeniowego (w przypadku przesłania karty zgłoszeniowej mailem podpis nie jest wymagany).
UWAGA!!! Prosimy o wybranie preferowanego terminu. Osoby, którym odpowiadają oba terminy są proszone o zaznaczenie obu pól w formularzu zgłoszeniowym.
Prosimy o informację nt. ewentualnych specjalnych potrzeb.

Warsztaty odbędą się pod warunkiem uzbierania się wystarczającej liczy osób (min 6 osób). We wtorek 1 marca osoby, które zgłosiły się otrzymają potwierdzenie.

Można uzyskać certyfikat uczestnictwa (prosimy o zaznaczenie odpowiedniej opcji w formularzu).
Plakat oraz formularz zgłoszeniowy w załączniku.

Drobny poczęstunek zapewniony.
Serdecznie zachęcamy do udziału!

17th mar2016

„Nowe technologie a niepełnosprawność” – KONFERENCJA i KONKURS

Dodane przez Joanna Szpak

 

Szanowni Państwo,

Pełnomocnik Rektora AGH ds. Osób Niepełnosprawnych
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH
Wydział Humanistyczny AGH

serdecznie zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji
Naukowo-Dydaktycznej
„Nowe technologie a niepełnosprawn,ość”
która odbędzie się 19 kwietnia 2016 r. w Centrum Energetyki AGH, sala 307.

Zapraszamy też wszystkich studentów i doktorantów do udziału w konkursie na najlepszy plakat dotyczący projektów z dziedziny wspierania osób niepełnosprawnych. Konkurs organizowany jest w ramach konferencji. Do wygrania cenne nagrody!

Termin zgłoszeń upływa 11 kwietnia 2016 r. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Celem konferencji organizowanej w ramach IX Krakowskich Dni Integracji jest pokazanie możliwości, jakie stwarzają nowoczesne technologie w przezwyciężaniu barier przestrzennych, komunikacyjnych i społecznych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Będzie ona forum, w trakcie którego przedstawiciele uczelni technicznych, zarówno ich pracownicy naukowi, jak i studenci, a także firmy wdrażające rozwiązania opracowane przez zespoły badawczo-rozwojowe i produkujące urządzenia, zaprezentują swoje osiągnięcia.

Szczegółowe informacje na stronie http://www.bon.agh.edu.pl/konferencjaoraz https://www.facebook.com/events/1688171091432648/

Plakat_WWW

11th mar2016

Pomoc dla Huberta

Dodane przez Joanna Szpak

W imieniu pracownika AGH – mamy niepełnosprawnego Huberta, zwracamy się z prośbą o przekazywanie 1% podatku dla Huberta, który w wyniku zdarzenia losowego doznał uszkodzenia kręgosłupa odcinka lędźwiowego.
Aby mógł funkcjonować i chodzić potrzebuje stałej rehabilitacji, która jest bardzo kosztowna.

Więcej informacji o Hubercie na załączonej ulotce.

ulotka 1% Podatku dla Huberta. Z lewej strony zdjęcie Huberta, z prawej - opis sytuacji Huberta

Strony:12»