23 sty2013

Szlachetna Paczka

Dodane przez Administrator

Razem można więcej! To wiadomo nie od dziś. W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy przygotować paczkę dla potrzebującej rodziny w ramach „Szlachetnej Paczki” jako Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych AGH.

Szlachetna Paczka to akcja organizowana przez Stowarzyszenie „Wiosna”, która ma na celu konkretną pomoc rodzinie. Najpierw wolontariusz przeprowadza rozmowę z potrzebującą rodziną – o sytuacji materialnej, o problemach i o potrzebach. I to właśnie według tych potrzeb przygotowywana jest paczka przez darczyńców. Zadaniem wolontariusza jest takie pokierowanie darczyńcami, by przygotowana paczka była odpowiedzią na te konkretne potrzeby rodziny. Finał akcji jest w przedświąteczny grudniowy weekend, zatem jeszcze pełniej można poczuć magię świąt.

Asia i Magda z Drużyny SuperW! ;)

Asia i Magda z Drużyny SuperW! 😉

Daliśmy radę!

Decydując się na udział, klikając w systemie, że wybieramy rodzinę, nie byłyśmy z Magdą pewne, jak to wszystko wyjdzie, ile osób dołączy się. Jednak mimo wszystko Magda zdecydowała się koordynować prace nad tym. Zorganizowałyśmy pudło na rzeczy, informowałyśmy o akcji znajomych, członków Zrzeszenia, pracowników Biur. Było trochę czasu, ponad 2 tygodnie, jednak początkowo niewiele osób przynosiło produkty. Bardziej deklarowali się, że dadzą pieniądze. Zaangażowanie przerosło nasze oczekiwanie! Przyniesionych rzeczy było prawdę dużo – od dżemów, ryżu, środków czystości po zabawki dla dzieci. A pieniędzy też wciąż przybywało.

Zakupów czas

Zabraliśmy silnych panów (w tym kierowcę Wojtka) i udaliśmy się na nocne zakupy. „Taki płyn czy inny, a może jeszcze trochę słodyczy, a co na prezent dla mamy i taty” – takie dylematy towarzyszyły nam, gdy chodziliśmy sklepowymi alejkami. Zaangażowanie panów w zakup spodni dla chłopców było niesamowite! „Te będą bardziej podobać się 13-latkowi, zdecydowanie!” Po 3 godzinach penetrowania sklepu, a potem pakowania tego do samochodu – mieliśmy dość zakupów na jakiś czas! Na parkingu spotkaliśmy też innych ludzi robiących „paczkowe” zakupy.

Nocne „paczkowe” zakupy – prawie pełny bagażnik! A potem była jeszcze kolejna wyprawa. Na zdjęciu: Asia, Mateusz, który pomagał „dźwigać” zakupy i Wojtek, bez którego musiałybyśmy wracać z wózkiem sklepowym 🙂

 
 
Różne wymiary pomocy

Nie każdy z nas ma wystarczająco dużo czasu, by samemu iść na zakupy czy też dźwigać to. Dlatego część dawała pieniądze, by zrobić za nie odpowiednie zakupy. Ktoś podpytał znajomą panią w sklepie o kilka zabawek, ktoś znajomego o kurtkę dla chłopców. Niektórzy pomogli przy zakupach i przenoszeniu rzeczy, Wojtek zaoferował się jako kierowca (a bagażnik ma naprawdę spory!). Dodam jeszcze, że razem z Magdą byłyśmy również wolontariuszkami Szlachetnej Paczki, przeprowadzałyśmy rozmowy z rodzinami, a potem kontaktowałyśmy się z darczyńcami. Wojtek też był kierowcą podczas finałowego weekendu – pomógł rozwieźć paczki do kilku rodzin. Paczka wciąga, polecam! 😉

Zapakowane paczki – w sumie 13! Szacujemy, że łączna wartość to około 1500 zł!
W pomoc zaangażowało się około 40 osób.

Paczki przeniesione do samochodu wolontariusza, zaraz trafiły do potrzebującej rodziny. Na zdjęciu: Asia i Magda wraz z wolontariuszem opiekującym się rodziną.

Dziękujemy!

Bo jest za co!

Za liczne włączenie do akcji. Za każdy słoik i paczkę makaronu, za każdą złotówkę, pomoc przy zakupach, pakowaniu. Za odzew, za zachęcanie znajomych. Za to, że nie jesteśmy obojętni i że mamy świadomość tego, że razem możemy więcej. Za zaufanie i poświęcony czas. Razem z Magdą czerpałyśmy z tej akcji dużo radości. Dzięki Wam też! Mamy nadzieję, że w następnym roku Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych z Waszym zaangażowaniem również pomoże jakiejś rodzince w potrzebie. Obdarowana rodzina również dziękuje – poprzez wolontariusza. Wszystkie rzeczy bardzo się przydadzą, a dzieciom szczególnie sprawiły radość imienne podarunki. Dzięki takim akcjom powraca wiara w ludzką dobroć.

 

Joanna Tarnowska (ZSN AGH)

 

 Źródło: zdjęcia pochodzą z archiwum Magdaleny Klasy

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *