03 lut2020

Świat bez barier – rusza X edycja konkursu Samorząd Równych Szans

Dodane przez Anna Lulek

Do 28 lutego 2020 roku samorządy mogą zgłaszać pomysły, projekty i działania

do konkursu Samorząd Równych Szans. To już dziesiąta edycja konkursu, organizowanego przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Dotychczas nagrodzono 119 projektów, 187 zostało wyróżnionych. Przyznano też 6 złotych statuetek. Nagrodę tę otrzymują jednostki, które trzykrotnie otrzymały nagrody

za zgłaszane projekty.

Innowacje i niezależne życie

Samorząd Równych Szans to szczególny konkurs, promujący innowacyjne pomysły

i projekty, które pozwalają osobom z niepełnosprawnościami samodzielnie żyć w społeczeństwie. Powstał w Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego z potrzeby działania i zmiany otaczającej nas rzeczywistości. Powstała też baza dobrych praktyk, gdzie można szukać inspiracji oraz dzielić się własnymi pomysłami. Nagradzane dotychczas projekty i programy odpowiadały na realne potrzeby społeczne, stwarzając nowe perspektywy dla osób z niepełnosprawnościami.

Każdego roku Rada Nagrody wybiera najlepsze projekty, które są uhonorowane statuetką „Samorząd Równych Szans”. Przyznawane zostają trzy równorzędne Nagrody Główne, dla następujących grup: samorządów:

  • najlepsze gmina,
  • najlepszy powiat grodzki,
  • najlepszy powiat ziemski/województwo.

Dostępny świat, teleopieka i oficer dostępności

Projekty, które zostały docenione przez Radę Nagrody, były związane ze zmianą otoczenia i rozwiązaniami, które pozwalają osobom z niepełnosprawnościami zyskiwać wsparcie w codzienności. Doceniono między innymi:

  • Miasto Gdańsk – złota statuetka (trzy wygrane we wcześniejszych edycjach) oraz nagroda za projekt „Gdański model deinstytucjonalizacji usług na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi”, który został opracowany przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we współpracy z innymi jednostkami. Nowatorskość projektu polega na indywidualnym i jednocześnie kompleksowym podejściu do osoby z zaburzeniami psychicznymi. Każda osoba potrzebująca wsparcia otrzymała indywidualną ścieżkę – od diagnozy przez leczenie, aktywizację zawodową czy społeczną, w zależności od potrzeb.

Wszechstronność projektu została doceniona;

  • Koszalin za teleopiekę, która ułatwia życie osobom z niepełnosprawnościami

we własnym środowisku. System daje też poczucie bezpieczeństwa i wsparcie osobom samotnym pozostającym w domu oraz członkom ich rodzin, którzy z różnych przyczyn nie mogą się nimi opiekować. Przez 24h, 7 dni w tygodniu, można przyjmować zgłoszenia SOS od klientów za pomocą czerwonego przycisku lub telefonu w przypadku nagłej sytuacji. Jest systemem tańszym dla budżetów samorządu i przede wszystkim realizuje hasło „za niezależnym życiem”.

  • Konin za powołanie oficera ds. dostępności. To nowatorskie i warte naśladowania działanie, które dzisiaj powoli staje się już koniecznością w świetle obowiązującego prawa.

Jak wziąć udział w Konkursie?

Każdy rok ma konkretne obszary oraz obszary priorytetowe, w których można zgłaszać projekty. Zostaną one ocenione ze względu na ich jakość i wpływ na faktyczną poprawę sytuacji, a nie wysokość przeznaczonych środków finansowych. Doceniane będą nawet niewielkie, ale innowacyjne i odpowiadające

na lokalne potrzeby projekty, pomysły i działania.

Aby poznać wszystkie obszary tegorocznej edycji konkursu oraz złożyć wniosek konkursowy, należy zapoznać się z regulaminem konkursu, który dostępny jest na stronie internetowej Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego.

Wnioski konkursowe należy składać w internetowej Bazie Dobrych Praktyk.

Na wszystkie pytania odpowie Magdalena Lubaś. Tel.: 12 444 73 49 lub 663 000 040, mail: mailto:magdalena.lubas@firr.org.pl

X Konkurs Samorząd Równych Szans
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *