02 gru2011

AGH wyróżniona IDOLEM 2011

Dodane przez Administrator

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica za działalność na rzecz kształcenia osób niewidomych i słabo widzących otrzymała statuetkę IDOLA w kategorii PLACÓWKA OŚWIATOWA 2011. Wyróżnienie to przyznaje co roku Fundacja Szansa Dla Niewidomych z Warszawy.

Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas organizowanej przez Fundację już IX edycji międzynarodowej konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND, która odbywała się w Warszawie w dn. 1-2 grudnia 2011 roku.

Jak powszechnie wiadomo zdobycie wyższego wykształcenia jest niezmiernie ważne. Daje ono większe możliwości na znalezienie satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy. W przypadku osób niepełnosprawnych jest to jeszcze bardziej utrudnione, z uwagi na pewne ograniczenia zdrowotne oraz niechęć pracodawców do zatrudniania osób z tzw. otwartego rynku pracy.

Wychodząc naprzeciw tym aspektom w AGH od wielu lat realizowana jest polityka pełnej dostępności dla osób niepełnosprawnych, w tym dla studentów z różnymi wadami wzroku. W przypadku takich osób nie można zastosować jednego systemu wsparcia, który rozwiąże wszystkie problemy. Każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie w zależności od potrzeb i możliwości danego studenta. Przykładowo dla jednej osoby niezbędne będzie przystosowanie materiałów dydaktycznych do wersji elektronicznej lub wykonanie ich w formie grafiki wypukłej, a drugiej wystarczy ustalić indywidualną formę zaliczania egzaminów z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Bardzo istotną kwestią jest nauka języków obcych z uwzględnieniem potrzeb osób  nie(do)widzących.

Cieszymy się, że nasze działania w tym kierunku zostały dostrzeżone i docenione przez Fundację za co kapitule konkursu serdecznie dziękujemy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *