25th mar2019

Kraków bez barier 2018 – WYNIKI!

Dodane przez Joanna Szpak

W środę, 20 marca 2019 r. podczas uroczystej gali w Karcher Hali Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych poznaliśmy laureatów XII edycji konkursu „Kraków bez barier”, zorganizowanego przez Urząd Miasta Krakowa w nowej formule. W wydarzeniu wziął udział zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig. Konkurs architektoniczny „Kraków bez barier” to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce. Od 12 lat promowane są w Krakowie osoby, instytucje i firmy, które świadomie ułatwiają funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym, przynosząc pomoc i ulgę tym, dla których codzienność jest trudniejsza.

– Kraków chce być miastem, które nie stawia barier dla swoich mieszkańców, ani architektonicznych, ani żadnych innych. Stąd między innymi nowa idea konkursu w jego 12. edycji. Podczas gali nagrodzimy i wyróżnimy osoby, firmy, zespoły badawcze, które swoimi działaniami sprawiają, że życie osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście staje się bardziej komfortowe, lepsze i wygodniejsze – powiedział zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.

Za rok 2018 w konkursie zgłoszonych zostało 39 nominacji we wszystkich kategoriach. Jury konkursowe wybrało ośmiu laureatów nagród, przyznało cztery wyróżnienia, a także ustanowiona została jedna nagroda specjalna. Dodatkowo spośród partnerów karty Kraków dla Rodziny „N” jury konkursu dokonało wyboru najlepszej firmy, wspierającej program oraz wyróżniona została firma w tej kategorii.

Budownictwo dostępne

W kategorii „Budownictwo dostępne, obiekty użyteczności publicznej” nagrodę główną otrzymało Akademickie Centrum Kultury Klub Studio przy ul. Budryka, które po dwuletnim remoncie stał się jednym z największych i najnowocześniejszych klubów koncertowych w Polsce. agrodę specjalną otrzymała Karcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Wyróżnienie przyznano Centrum Obsługi Mieszkańców Wodociągów Miasta Krakowa.
O wygraną walczyły też: Centrum Kongresowe ICE, Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, Klub Zakole Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta.

W kategorii „Budownictwo dostępne, obiekty i przestrzenie zabytkowe” nagrodą główną uhonorowane zostało Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa. Daleko w tyle zostawiło ona Muzeum Armii Krajowej, CKW w forcie „Kościuszko” czy nową siedzibę Muzeum Historii Fotografii zlokalizowaną w dawnym budynku Strzelnicy.

Projekty i wydarzenia społeczne

Nagrody otrzymali twórcy innowacyjnych projektów badawczych (kategoria „Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze”). Akademia Górniczo-Hutnicza odebrała nagrody za projekt „Otoimplant” (nowoczesna proteza laryngologiczna o właściwościach bakteriobójczych) oraz technologię „Ultrahaptic”. To urządzenie generujące fale dźwiękowe, dzięki którym osoby niewidome i niedowidzące mogą poczuć trójwymiarowy kształt.
O złote laury walczyły też m.in.: projekt, który umożliwia zwiedzanie np. Babiej Góry czy Akropolu w technologii VR, projekt wydruku w 3D protezy ręki, aplikacja do nauki echolokacji czy powiadamiająca o podjeżdżającym numerze autobusu. Zgłoszone zostały też dźwiękowe bankomaty, AudioMovie – które dzięki audiodeskrypcji umożliwia osobom niewidomym oglądanie filmów w kinie.

W kategorii „Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami” nagrodą został uhonorowany program Kraków dla Rodziny „N”.  Kraków jako jedno z pierwszych miast w Polsce uruchomił w listopadzie 2017 r. program adresowany do rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, a od 2018 r. również do rodzin z dorosłymi dziećmi z niepełnosprawnościami. Już ponad 8 tysięcy osób korzysta z różnych ulg i uprawnień. Jest możliwe także dzięki pozyskanym partnerom.

Nagrodę za najciekawsze wydarzenie, którego głównym celem jest wspólna integracja oraz zwiększenie świadomości środowisk akademickich na temat zagadnień związanych z niepełnosprawnością otrzymały Krakowskie Dni Integracji. Koordynatorem wydarzenia jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie przy współpracy z innymi krakowskimi uczelniami: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Uniwersytet Jagielloński, Krakowska Akademia oraz Uniwersytet Rolniczy.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Dzielnicowe Pośrednictwo Osobom Niepełnosprawnym i Starszym. Projekt finansowany jest ze środków Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony w ramach dzielnicowego budżetu obywatelskiego. Jego celem jest łączenie wolontariuszy z osobami niepełnosprawnymi i starszymi, które oczekują pomocy w drobnych zakupach, czytaniu książek i gazet, kontaktu z lekarzem i urzędami, spacerem oraz innych drobnych usługach. Wyróżnienie otrzymał także 3rd IBSA Blind Football Euro Challenge Cup 2018 za wydarzenie dla Fundacji Na Rzecz Rozwoju Kultury Fizycznej „Nie widząc przeszkód”.

Niepełnosprawny Ironman

W ramach konkursu wybrano również „Osobowość roku”, co oznacza że statuetka Herkulesa przyznana została osobie promującej Kraków w Polsce i na świecie, szczególnie zaangażowanej w rozwiązywanie trudności osób z niepełnosprawnością. Nagrodę otrzymał pan Piotr Pogon. Od prawie 35 lat zmaga się z chorobą nowotworową. Jednocześnie inspiruje, motywuje, pomaga. Pracował dla wielu Fundacji (m.in. Anny Dymnej, Jaśka Meli). Doradza młodym ludziom w ramach konsultacji dla sektora pozarządowego. Działa jako trener fundraisingu, konsultant CSR & NGO, animator charytatywny, prelegent motywacyjny. Zdobywca Mount Kenia, Kilimandżaro, Elbrusa i Aconcagui, Denali. Pierwszy człowiek na świecie, który bez płuca ukończył Ironmana. Zwycięzca Travellera za Wyczyn Roku 2011. Dwa lata temu została zarejestrowana Fundacja Piotra Pogona Drabina. Jej dekalog rozpoczyna się od słów: „Niepełnosprawny nie znaczy słaby i wykluczony”. Doskonale wie, że bariera niejedno ma imię. Jednak w różnych częściach świata pokazuje, że ona bardziej tkwi wokół nas a nie w niepełnosprawności.
Do walki o Herkulesa zgłoszono dziewięć osób: Justynę Cuże (doradczyni zawodowa, ekspertka ds. rynku pracy osób z niepełnosprawnością), Jadwigę Dziurdzię (która wymyśliła Dzielnicowe Pośrednictwo na Prądniku Czerwonym), prof. Janinę Filek z Uniwersytetu Ekonomicznego, gdzie jest pełnomocnikiem rektora ds. osób niepełnosprawnych, Danutę Giergun, malarkę i założycielkę Koła Malarskiego w Domu Kultury PZG, Aleksandra Waszkielewicza, prezesa Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego, oraz sportowców: Marcina Królikowskiego, kierującego drużyną szermierzy, Rafała Konopkę trenującego rugby, i Roberta Niesyczyńskiego, wioślarza.

Wybrana została także firma, która najpełniej wspiera krakowską kartę rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem. Statuetka Hermesa trafiła do Muzeum Narodowego w Krakowie. Wyróżnienie otrzymała Handlowa Spółdzielnia Jubilat.

Laureaci konkursu Kraków bez Barier 2018:

Budownictwo dostępne, obiekty użyteczności publicznej – Klub Studio

Nagroda Specjalna – Karcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych

Wyróżnienie – Centrum Obsługi Mieszkańców Wodociągów Miasta Krakowa

Budownictwo dostępne, obiekty i przestrzenie zabytkowe – Muzeum Podgórza (Oddział Muzeum Krakowa)

Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze – najlepszy projekt badawczy: Otoimplant, najlepsza technologia – Ultrahaptic. Twórcami obu projektów są badacze i inżynierowie związani z Akademią Górniczo-Hutniczą.

Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami – program Kraków dla Rodziny „N”

Najciekawsze wydarzenie, którego głównym celem jest wspólna integracja oraz zwiększenie świadomości środowisk akademickich na temat zagadnień związanych z niepełnosprawnością – Krakowskie Dni Integracji (koordynator: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

Wyróżnienie – Dzielnicowe Pośrednictwo Osobom Niepełnosprawnym i Starszym

Wyróżnienie – 3rd IBSA Blind Football Euro Challenge Cup 2018 za wydarzenie dla Fundacji Na Rzecz Rozwoju Kultury Fizycznej „Nie widząc przeszkód”

Osobowość Roku – Piotr Pogon

Firma, która najpełniej wspiera krakowską kartę rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem – Muzeum Narodowe

Wyróżnienie – Handlowa Spółdzielnia Jubilat

Komentarz od redakcji KSSN
Niezwykle cieszymy się i podkreślamy, że Uczelnie wchodzące w skład redakcji KSSN szeroko działają na rzecz dostępności i że te działania są dostrzegane w Krakowie! AGH zdobyło nagrodę na dostępny budynek, projekt badawczy i najlepszą technologię, z kolei UEK odebrało statuetkę za Krakowskie Dni Integracji, które już wkrótce! Tym bardziej na nie zapraszamy 🙂

Źródła: http://krakow.pl/bezbarier/aktualnosci/228436,60,komunikat,konkurs_krakow_bez_barier_2018_rozstrzygniety.html
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/51,44425,24576922.html?i=24
Materiał filmowy:
http://bit.ly/KrakowBezBarier

fot. Jakub Porzycki, Agencja Gazeta

19th mar2019

XII Krakowskie Dni Integracji

Dodane przez Joanna Szpak

Krakowskie Dni Integracji odbywają się nieprzerwanie od 2008 r. i są współorganizowane przez osiem krakowskich Uczelni (AGH, AK, PK, UEK, UJ, UPJPII , UP oraz UR). Inicjatorem i pomysłodawcą był Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który zaprosił do współpracy inne krakowskie uczelnie. Wydarzenie to cieszy się dużą popularnością, co roku poszerzając swój program o nowe atrakcje. Założeniem projektu jest zwiększanie świadomości społeczności akademickiej w tematyce związanej z niepełnosprawnością oraz wspólna integracja pracowników oraz studentów Uczelni Wyższych.

Każde KDI to nowe atrakcje, z których część później staje się nieodzownym elementem całej imprezy. Tak się stało mi.in. ze zmaganiami sportowymi zapoczątkowanymi na AGH, w ramach których główną atrakcją jest turniej koszykówki na wózkach, czy także z konkursem fotograficznym, którego organizatorem i pomysłodawcą jest ZSN UEK.

W tym roku w dniach 9-12 kwietnia KDI odbędą się już po raz dwunasty! Zachęcamy do zapoznania się z programem. Wstęp jest darmowy, a na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy.

Główna strona wydarzenia:
https://bon.uek.krakow.pl/kdi
www.facebook.com/KrakowskieDniIntegracji

Plakat promujacy Krakowskie Dni Integracji. Na środku koło z wyszczególnymi częściami z tytułami sport, warsztaty, szkolenia, integracaja, konkurs foto
06th mar2019

Studencie, zgarnij dofinansowanie!

Dodane przez Joanna Szpak

Moduł II obejmuje dofinansowanie kosztów edukacji  dla osób niepełnosprawnych w szkole policealnej, kolegium lub w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym /dziennym lub niestacjonarnym /wieczorowym /zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem internetu, a także koszty przewodu doktorskiego, otwartego poza studiami doktoranckimi.

Terminy przyjmowania wniosków:

  • Moduł II semestr letni 2018/2019 – od 01.03.2019 r. do 30.03.2019 r.
  • Moduł II semestr zimowy 2019/2020 – od 01.08.2019 r. do 10.10.2019 r.

Więcej informacji dla Wnioskodawców w sprawie realizacji programu „Aktywny samorząd” zamieszczonych jest na stronie Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych pod adresem:

https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/aktywny-samorzad/dokumenty-programowe/aktywnysamorzad2018/

Wnioskodawców zainteresowanych składaniem wniosków w Krakowie odsyłamy do strony MOPS Kraków i zachęcamy do zapoznania się z procedurą MOPS 51. W niej znajdą Państwo odpowiedź na podstawowe pytania, takie jak: kto może skorzystać z dofinansowania do kosztów nauki w Programie, jaka jest wysokość dofinansowania czy też, jakie formy nauki wchodzą w zakres dofinansowania.
Link: https://mops.krakow.pl/ogolne/227798,1934,komunikat,modul_ii___pomoc_w_uzyskaniu_wyksztalcenia_na_poziomie_wyzszym.html