12th lut2019

Kraków bez barier 2018 – ogłoszenie konkursu

Dodane przez Joanna Szpak

Konkurs „Kraków bez barier” w nowej odsłonie ogłoszony!

Celem konkursu jest promowanie działań skierowanych na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością, dobrych praktyk w tym obszarze, ludzi i organizacji, których działania promują markę Krakowa w Polsce i na świecie oraz firm, które angażują się w pomoc rodzinom z niepełnosprawnym dzieckiem.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 28.02.2019 r. w następujących kategoriach:

  1. Budownictwo dostępne, w kategoriach:
  • obiekty użyteczności publicznej
  • przestrzeń publiczna
  • obiekty i przestrzenie zabytkowe
  1. „Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze”
  2. „Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami”
  3. „Osobowość roku”
  4. „Najlepsza Firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem”  

Źródło: http://krakow.pl/bezbarier/aktualnosci/225936,60,komunikat,konkurs_krakow_bez_barier_w_nowej_odslonie.html

Więcej szczegółów: http://www.bip.krakow.pl/zarzadzenie/2018/3358/w_sprawie_ogloszenia_konkursu_%E2%80%9EKrakow_bez_barier%E2%80%9D_2018_i_przyjecia_Regulaminu_konkursu.html

Warto wspomnieć, że w tym Konkursie w 2015 roku Centrum Energetyki AGH zdobyło nagrodę w kategorii obiekty użyteczności publicznej. 
Poczytajcie: https://www.agh.edu.pl/osiagniecia/info/article/centrum-energetyki-agh-nagrodzone-w-konkursie-architektonicznym-krakow-bez-barier/

06th lut2019

Kraków naprawdę dla wszystkich

Dodane przez Joanna Szpak

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od kilku lat organizuje zajęcia dla osób z dysfunkcją wzroku w ramach zajęć „Muzeomania – Kraków naprawdę dla wszystkich”(https://www.mhk.pl/muzeum-bez-barier)

Zajęcia przyjmują formę opowieści o Krakowie, o jego historii i zabytkach, a także o krakowskich muzealiach, które znajdują się w kolekcji naszego Muzeum.

W ramach spotkań mogą Państwo wziąć udział w tematycznych spacerach po Krakowie, w kuratorskich oprowadzaniach po wystawach stałych i czasowych oraz miejscach na co dzień niedostępnych, jak muzealne magazyny i pracownie konserwatorskie, a także w specjalnych warsztatach np. „Dotknij tradycji” (https://www.mhk.pl/dotkniecie-tradycji-zbudujmy-szopke-1

9 lutego 2019 o godz. 12.00 zapraszamy do Muzeum Podgórza, jednego z najmłodszych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Poznamy historię odrębnego niegdyś miasta, dziś pięknej dzielnicy Krakowa. Będziemy oglądać makiety, tyflografiki, a także oryginalne obiekty. Dotykowe pomoce są elementem stałej ścieżki zwiedzania wystawy głównej w Muzeum Podgórza, której towarzyszy audiodeskrypcja zawarta w audioprzewodniku. W najbliższą sobotę startujemy z naszym udostępnieniem, które mamy nadzieję, na co dzień będzie służyć naszym zwiedzającym. 

Zajęcia odbędą się 9 lutego w sobotę o godzinie 12.00 w Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51, przystanek Podgórze SKA (Szybka Kolej Aglomeracyjna) 
DOJAZD: tramwajem nr 3, 11, 24, 73 oraz autobusami nr 107, 127, 143, 158, 174, 178, 243, 274, 301, 748 

Prowadzenie: Katarzyna Bury, Elżbieta Lang 
wstęp bezpłatny 

KONTAKT:
Katarzyna Bury: tel.:516 225 670 ; e-mail: k.bury@mhk.pl
Elżbieta Lang: e-mail: e.lang@mhk.pl


Zdjęcie czarno-białe, stara fotografia przedstawiająca Kraków w dawnych latacg. Na pierwszym planie trawmaj i ludzie, w tle kościoł
04th lut2019

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Dodane przez Joanna Szpak
W poniedziałek 4 lutego 2019 roku obchodzimy XIX Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day).

Z tej okazji pragniemy przypomnieć, jak ważne w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest wykonywanie badań profilaktycznych.

Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szanse na wyleczenie. Obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Zgodnie z najnowszymi danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów nowotworowych. Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce przyczyniając się do 27,3% zgonów wśród mężczyzn i 24,1% zgonów w grupie kobiet. W 2016 roku po raz pierwszy w Polsce najczęstszym nowotworem mężczyzn był rak gruczołu krokowego, podobnie jak ma to miejsce w innych rozwiniętych krajach Europy. Rak płuca jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym mężczyzn. W populacji kobiet w 2016 r. najczęstszym nowotworem złośliwym był rak piersi, następnie rak płuca oraz rak jelita grubego. Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u obu płci.

Podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem szczególnie zachęcamy Panie, aby zapoznawały się z informacjami na temat profilaktyki nowotworów i możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi oraz Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Warto zapoznać się z programami profilaktycznymi finansowanymi przez NFZ mającymi na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne wykrycie choroby oraz kontrolowanie czynników ryzyka.

Więcej informacji o bezpłatnych badaniach profilaktycznych: https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-onkologiczna