16th paź2012

X OGNISKO INTEGRACYJNE

Dodane przez Redakcja KSSN

16 paŸdziernika 2012 roku na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Dydaktycznego WGGiOś w Miękini k/Krzeszowic odbyło się X Ognisko Integracyjne. Inicjatywa Ogniska sięga 2001 roku i jest doskonałym przyczynkiem do integracji środowiska akademickiego krakowskich uczelni oraz przedstawicieli instytucji państwowych i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

ognisko zdjęcie

ognisko w lesie

Ognisko Integracyjne tradycyjnie odbyło się w połowie października, w malowniczej miejscowości Miękinia, 30 km od Krakowa. Trzeba zaznaczyć, że tam znajduje się budynek Wydziału Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska.

Swoją obecnością zaszczycili nas obowiązkowo przedstawiciele władz AGH Tadeusz Lachowicz, Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. Anna Siwik, Kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych mgr inż. Andrzej Wójtowicz oraz przewodnicząca Samorządu Studentów AGH Joanna Tarnowska. W gronie studentów znaleźli się także studenci z innych zaprzyjaźnionych krakowskich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Politechniki Krakowskiej. Pani Prorektor w swoim powitaniu przekonywał trochę onieśmielonych studentów o możliwych źródłach i formach pomocy dla nich. Dla studentów niedosłyszących powitanie tłumaczone było na język migowy.

Przy cieple płonącego ogniska, rytmach gitary i blasku księżyca uczestnicy miło spędzili czas. Organizatorzy zapewnili przeróżne przysmaki, takie jak pieczone kiełbaski, karkówkę, oscypki , zatem nikt nie mógł odjechać głodny.
Nawiązały się nowe znajomości, studenci starszych lat rozmawiali z pierwszakami o nauce, zdradzali im różne ciekawostki dotyczące studiów. Miejmy nadzieję, że choć trochę rozluźniło to atmosferę u najmłodszych.

15th paź2012

Place zabaw bez barier

Dodane przez Redakcja KSSN

W polskich miastach brakuje miejsc przeznaczonych i przystosowanych do aktywności osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza dzieci. Powinniśmy jednak pamiętać, że przyzwolenie na zabawę, poczucie przynależności do grupy oraz posiadanie przyjaciół okazują się być kluczowe w procesie inkluzji czyli akceptacji i włączenia dzieci niepełnosprawnych do społeczeństwa.

Dziecko niepełnosprawne ma takie same potrzeby jak zdrowe. Pragnie miłości, kontaktu z rówieśnikami i przede wszystkim radości poprzez zabawę. Świat ludzi pełnosprawnych jest naturalnym otoczeniem, w którym wcześniej czy później dziecko niepełnosprawne musi odnaleźć swoje miejsce. Szansę na przebywanie w takim środowisku stwarza właśnie wczesna integracja.

(więcej…)