19 lip2016

AKADEMIA ŻYCIA zwiększa apetyt na życie

Dodane przez Joanna Szpak

Samodzielne mieszkanie, ciekawa praca, niezależność, dalekie podróże i szczęśliwe życie – marzą o tym wszyscy ludzie. Szczególnie mocno marzą o tym osoby, które utraciły sprawność w ciągu swojego życia i poruszają się na wózku. Muszą nauczyć się wszystkiego od początku… Mogą to zrobić przyjeżdżając na pół roku do mieszkań treningowych w Koninie i biorąc udział w intensywnych zajęciach oferowanych w ramach Akademii Życia. Projekt realizowany jest przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w latach 2013 – 2018.  

Do Akademii przyjeżdżają osoby z niepełnosprawnością ruchową w wieku 18-25 lat, które są zależne od innych ludzi. Tutaj uczą się samodzielności, uruchamiają motywację do działania i rozwijają swoje mocne strony. Absolwenci Akademii, jak sami mówią, nabierają wiatru w żagle, nie boją się wyzwań i zaczynają układać sobie życie „po swojemu”. Niepełnosprawność nie jest już przeszkodą w stawianiu i realizacji celów!

Regularne zajęcia na basenie poprawiają sprawność uczestników.

Dla osoby, dla której nawet podniesienie kubka jest trudne, Akademia Życia jest prawdziwym wyzwaniem. Mam ponad 70% porażonego ciała i samo utrzymanie równowagi jest pewnego rodzaju zwycięstwem. Jestem przyzwyczajony do pracy nad sobą i bardzo wiele nauczyłem się w Akademii: umiem zakładać buty, szybciej się ubieram, samodzielnie korzystam z toalety i wiele więcej… to dzięki treningom. Najważniejsze jednak jest to, że mam stałą pracę, realizuję się zawodowo i wykorzystuję wiedzę zdobytą podczas studiów. Mam też możliwość uprawiania sportów: basen, koszykówka (choć nie mogę grać, to uczestniczę w treningach), aktywna rehabilitacja. Jest wiele dróg, gdzie mogę jeździć specjalnie przystosowanym rowerem –  podkreśla Mateusz, który od blisko dwóch lat pracuje w sklepie medycznym jako doradca klienta.

Jak działa Akademia Życia?

Uczestnicy projektu przyjeżdżają do Konina na 6 miesięcy. Mieszkają w przystosowanych do ich potrzeb mieszkaniach treningowych przy ul. 3 maja 1-3 w Koninie. Jednorazowo w dwóch mieszkaniach mieszka 6 – 8 osób. Każdy z uczestników realizuje indywidualny plan dostosowany do stopnia sprawności, predyspozycji umiejętności, kompetencji i zainteresowań. Plany te zawierają: treningi samodzielności (np. w wykonywaniu czynności dnia codziennego, poruszania się środkami komunikacji miejskiej, przyrządzania posiłków, sprzątanie), udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji (na sali gimnastycznej, na basenie i w plenerze), spotkania z własnym coachem, który dobiera i kieruje szkoleniami zawodowymi uczestnika, a także, dodatkowo, naukę języków obcych i pomoc psychologa. Najbardziej aktywni uczestnicy Akademii Życia odbywają półroczne, płatne staże zawodowe (zdalne lub w wybranym mieście). Udział w projekcie jest bezpłatny dzięki finansowaniu przez duńskie Fundacje VELUX. Po przyjeździe do Konina, uczestnicy we własnym zakresie organizują sobie jedynie wyżywienie.

Regularne zajęcia na basenie poprawiają sprawność uczestników.

Jak się zgłosić do Akademii Życia?

Wystarczy wejść na stronę http://www.akademiazycia.org/ w zakładkę O Akademii/ rekrutacja i wypełnić krótki elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Zgłosić można się w każdej chwili. Do 2018 roku do Konina przyjadą jeszcze trzy grupy uczestników.

Szkolenie komputerowe dla uczestników trzeciej grupy Akademii Życia

Przekraczanie własnych granic

Z Polski docierają do nas wiadomości od uczestników poprzednich edycji Akademii – Natalia obroniła pracę magisterską w temacie turystyki osób niepełnosprawnych. Monia po stażu została zatrudniona i jest moderatorem dużego forum internetowego. Patrycja pracuje jako grafik – freelancer i rozpoczęła studia na kierunku zarządzanie! Eryk pracuje dla firmy z branży IT z Gdańska, gdzie odpowiada za tworzenie opisów produktów i wprowadzanie ich na stronę internetową, a Karolina zakończyła staż i została zatrudniona – wykonuje precyzyjne prace chałupnicze.

Każdego dnia uczestnicy Akademii Życia odkrywają, że mogą osiągać znacznie więcej. Wierzą, że samodzielność to gwarancja niezależności. Rozwijając się zdobywają pewność siebie i odwagę do podejmowania nowych wyzwań i przekraczają granice, które dotąd były poza ich zasięgiem…

Arek (z lewej) i Eryk działają w kuchni! Eryk, mimo niesprawnych rąk może samodzielnie kroić różne produkty dzięki specjalnemu wynalazkowi – desce z gwoździami!

Akademia Życia

/ Start up for young disabled people to 5-letni (2013-2018) ogólnopolski projekt, którego celem jest usamodzielnienie w codziennych czynnościach życiowych i aktywizacja społeczno-zawodowa 50 młodych osób (18-25 lat) z niepełnosprawnością narządu ruchu, głównie po urazach rdzenia. Projekt realizowany jest przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina (KRS 0000 197058) oraz dzięki wsparciu duńskich Fundacji VELUX i Miasta Konin. Więcej na: www.akademiazycia.org

Autor tekstu: Olga Janaszek -Serafin
(Fundacja PODAJ DALEJ)
Zdjęcia: archiwium autora

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *